Što je Chase moding??
Modding računala je počeo 90-ih godina prošlog stoljeća, kada su su Pentium 166 bila vrhunska računala. Tada su se uglavnom radili manji zahvati (rupa za ventilator, bojanje, naljepnice...) jer nije bilo alata s kojim bi se sve to izvelo a da ne bude teško i oduzme mnogo vremena. Danas je stanje potpuno drukčije modda se sve što nam padne na pamet i što je moguće uraditi, pokušavajući uvijek napraviti nešto novo što prije nije bilo. Alat koji je obavezan za modding je višenamjenska bušilica koju danas zovemo „Dremel“ ( po jednoj tvornici koje je jedan od prvih proizođača takvih uređaja). Moddana računala su se najčešće viđali na LAN partijima kada bi ljudi donijeli svoja računala za igranje igara a ujedno i da se drugi „dive“ kako su uredili kućište, stavili neonska svjetla, ugradili prekidače, vetilatore i sl. I tako se rodio MODDING.
U daljnjem tekstu ćemo vam malo pobliže pojasniti pojedine djelove moddinga, tj. što i kako se u njima radi.
Prvo što svaki modder napravi na svom kućištu je rezanje bočne stranice jer se ona najviše primjeti a ujedno i dobivamo pogled na unutrašnje komponente računala. A što stavit kad napravimo prozor staklo ili pleksiglass?? Sve zavisi o ukusu, netko voli staklo jer se bolje nosi s oštećenjima, lakše za čistit i jeftinije dok je pleksiglass sve obrnuto s time da je puno lakše što se tiče težine, i jednostavnije za radit s njim (ne trebate ići staklaru da vam odreže željeni oblik). Nakon toga možete bušiti novu rupu za ventilator ili proširiti postojeću rupu ako želite veći protok zraka i veći ventilator, tu također spada i bušenje prednjeg panela( prednje strane računala) gdje stavljate ventilator koji će upuhivati zrak u računalo radi samo hlađenje komponenti i unošenja svježeg zraka. Tu još imamo i bušenje vrha računala gdje se isto može stavitit ventilator ili samo neki crtež a tu je i desna bočna strana gdje također imate veliki izbor stvari kojih možete napravit.
Bojati se može na razne načine i raznim alatom a najrasprostranjeniji je običan sprej za metal/plastiku, ovisno o tome koji dio bojate. S njim je jednostavno radit a možete potpuno promjenit izgled kućišta na bolje ili gore J. U naprednije bojanje spada već izrada nekakvih crteža, slika, a to nije moguće uraditi s sprejom pa tu dolazi nešto što se naziva airbrush. Airbrush je alat s kojim možete uz dosta vještine naslikati crtež kakav god želite ili jednostavno platit nekome da vam nacrta što je jednostavnije ali i dosta skuplje.Sama kvaliteta i vizualni efekt e neusporedivo boji.
Poliranje zahtjeva dosta strpljenja i pedantnost. Da bi bilo lakše, napravite sistem rada. Površinu koju polirate podijelite na djelove npr. (stranicu podjelimo na četiri dijela, i svaki dio poliramo sve dok nismo zadovoljni sa izgledom,onda prelazimo na drugi). Kod polir paste, odnosno tekućine nemojte štedjeti. Izaberite kvalitetnu marku poput Nigrin, 3M, MotoTip. Platit ce te više, ali uštedjet će te dosta vremena a i rezultati će biti puno bolji. Po mom mišljenju, polir tekućine na bazi voska su najbolji izbor, ne samo da poliraju vec u procesu nanosi se takni zaštitni sloj voska na boju.
Odmah kad se spomene riječ svjetla na pamet nam odmah dolazi stavljanje neonskih svijetala. Neonskih svjetala ima jako dosta i svih vrsta, različitih boja, različitih veličina, osvjetljenja i specijalnih efekata koji daju jednu dodatnu dimenziju vačem kućištu.Glavna karakteristika neonskih svjetala je količina svjetala koju oni isijavaju, što je ujedno i glavni razlog njihovog stavljanja u računalo.One se mogu montirati u kućište na bilo koje mjesto pomoću „čička“ ili nekog drugog, vama dragog rješenja. Položaj, veličina i količina ovisi o vašim željama i potrebama. Tu dolazimo i do LED dioda (popularno nazvane: ledice) koje su pogodne za stavljanje na mjesta gdje nije pristupačno da se stave neonska svjetla. Ako u svom kućištu imate UV neonke, posebni izvori svjetla mogu biti i UV kabeli, cijevi od vodenog hlađenja kao i neon stringovi i ostala pomagala, koja su Uv reaktivna.
Uz ovu temu se veže mnogo moddanja. Najjednostavniji je ugradnja ventilatora na bočnu stranicu dok je najkorišteniji modd, ugradnja LED ventilatora u kučišta. Tu opet, naravno, imate veliki izbor boja, brzina,mjesta za montiranje, efekata i svega što smo već spominjali kod nenskih svjetala. Od ostalog spomenit ćemo i bojanje peraje ventilatora, montiranje više komada na različita mjesta radi boljeg protoka zraka kao i najbolje hlađenje koje je ujedno i tiho hlađenje– vodeno hlađenje, koje iziskuje malo više novca i malo više računalnog znanja, a samim time je isplativost i sami vizualni efekt veći.
Kod periferije se ne može napravit puno modova ali većina se svodi na bojanje. Kod miša se osim bojanja često zamjenjuje crvena LED dioda ili čak dodaje jos jedna dok kod tipkovnice mjenjamo zelene LED diode. Puno zanimljiviji mod je spajanje i montiranje malenih LCD monitora koji prikazuju informacije o računalu (snagu CPU, iskorištenost memorije i sl.). Sva ostala periferija (slušalice, zvučnici, web kamere i sl.) se uglavnom boja sprejevima ili airbrushom.
Modding komponenta možemo svesti na lakše i teže. U lakše bi spadalo bojanje rubova PCI, AGP i sl. kartica, pasivnog hladnjaka na matičnoj ploči i općenito bojanje drugih komponenti (hdd, optičke uređaje..) dok bi u teže već spadalo rezanje i stavljanje pleksiglassa, ventilatora, raznih svjetala na optičke uređaje, hdd-ove (nemojte raditi bez stručne pomoći), napajanja...
Ovo je najteži mod jer sve trebate napraviti sami, trebate prrvo sve isplanirati, nacrtati, uraditi, izgubiti dostaaaa vremena i truda i za sve to treba imati pravi alat. Ovakva kućišta su unikatna, mnogo se cijene i jako skupo košta njihova izrada ako se radi o kvalitetnijim kućištima.
Eto sad kad znate općenite stvari o modificiranju računala, vrijeme je da se priključite na naš forum i da i vi uz našu pomoć krenete raditi modding svog računala i da ponosno možete reći: „Ovo je moje računalo, to sam ja napravio“.